#NZWF17 Award Nominees

The award nominees are…

We’re excited to announce the award nominees for #NZWF17. All nominees will screen during as part of the #NZWF17 programme.

Follow our social media channels to keep up to date with all our announcements.

@NZWebFest
FACEBOOK   |   TWITTER   |   INSTAGRAM
Tickets for the conference day (Sat 18 November), awards ceremony (Sat 18 November), and screening programme (Sat 18 + Sun 19 November) are now on sale via Just the Ticket.

The nominees are:


OPEN AWARDS
BEST ANIMATED SHOW

Agoro the Phobic Monster
Hermann Sox
The Adventures of Broken Heart
This is Desmondo Ray!
 

BEST PILOT
All Bi Myself
Hani’s Barber Shop
The Sisterhood
Tinder is the Night
 

 

INTERNATIONAL SHOWS
BEST DIRECTOR (International Factual)

Carolina Costa, Face To Faith, Switzerland
Esteban Menis, A Horrible World, Argentina
La Trobe University students, Magnify Melbourne, Australia
Muriel Aboulrouss, Zyara, Lebanon
 

BEST FACTUAL SHOW (International)
A Horrible World, Argentina
Face To Faith, Switzerland
Magnify Melbourne, Australia
Zyara, Lebanon
 

BEST ACTOR (International Narrative)
Benson Jack Anthony, High Life, Australia
Bertrand Usclat, Bertrand, France
Matthew Houston, Darren Has A Breakdown, UK
Richard Davies, Bruce The Series, Australia
Toni Pandolfo, Orazio’s Clan, Switzerland
 

BEST ACTRESS (International Narrative)
Hélène Kuhn, Jezabel, France
Odessa Young, High Life, Australia
Rainni Moran, Or So The Story Goes, USA
Savonna Spracklin, Telegraph Cove, Canada
Valentina Violo, Orazio’s Clan, Switzerland
 

BEST DIRECTOR (International Narrative)
Güido Simonetti, Ana, Argentina
Luke Eve, High Life, Australia
Sally Maclean, Shakespeare Republic, Australia
Riccardo Bernasconi, Francesca Reverdito, Orazio’s Clan, Switzerland
Roberto Nascimento, Sui Generis, Brazil
Valentin Bordeau, Jerome Montignies, Duam, France
 

BEST NARRATIVE SHOW (International)
Bruce The Series, Australia
Duam, France
Esther’s Style, Argentina
High Life, Australia
Orazio’s Clan, Switzerland
Shakespeare Republic, Australia
 

 

NZ SHOWS
BEST DIRECTOR (NZ Factual)

Kirsty Griffin, Viv Kernick, Amy Street
Levi Beamish, Glimpse: Aurelia
Paula Jones, He Ao Kotahi: Pai In Palestine
Simon Leslie, Nga Ringa Toi o Tahu (Art From The Hands Of Ngai Tahu)
Lanita Ririnui-Ryan, Ngatapa Black, Poi – Hopes And Dreams
 

BEST FACTUAL SHOW (NZ)
Amy Street
Glimpse: Aurelia
Hahana
Nga Ringa Toi o Tahu (Art From The Hands Of Ngai Tahu)
Poi – Hopes And Dreams
 

BEST ENSEMBLE (NZ Narrative)
Auckward Love
Bright Summer Night
Friday Night Bites
The Maori Side Steps
The Video Store
 

BEST ACTOR (NZ Narrative)
Cohen Holloway, The Maori Side Steps
Jonny Brugh, The Watercooler
Liam Coleman, These Two
Mark Mitchnson, High Road
 

BEST ACTRESS (NZ Narrative)
Holly Shervey, Auckward Love
Luci Hare, Auckward Love
Neenah Dekkers-Reihana, Happy Playland
Thomasin McKenzie, Lucy Lewis Can’t Lose
 

BEST DIRECTOR (NZ Narrative)
Elsie Bollinger, Sally Bollinger, Happy Playland
Emmett Skilton, Auckward Love
Justin Harwood, High Road
Mike Minogue, Andy Campion, Olly Coleman, Charlie Bleakley, The Watercooler
Roseanne Liang, Friday Night Bites
Tamati Kawha, The Maori Side Steps
 

BEST NARRATIVE SHOW (NZ)
Auckward Love
Friday Night Bites
Happy Playland
High Road
The Maori Side Steps
The Video Store
 

2017-10-08T00:18:57+00:00 July 28th, 2017|2017, Current, News|