2019News

#NZWF19 Finalists

#NZWF19 Finalists

We’re thrilled to be able to announce our 2019 finalists. We look forward to presenting them at #NZWF19, and to finding out which will win at our award ceremony on 16 November.

Nominees are not announced for Jury Awards. All shows are eligible for the Direct Selection awards to our partner festivals.

Keep an eye on our social media channels for all programme and ticket announcements.

@NZWebFest
FACEBOOK    |    TWITTER    |    INSTAGRAM

 
The #NZWF19 finalists are…


 

OPEN AWARDS

BEST ANIMATED / PUPPETRY SHOW

Bibling
The Drawing Show
Fast Heroes Sixty
Tales from Pussy Willow
The Twist

 

BEST AR / MR / VR / 360 SHOW

Fangirl
Nubivagant
Overlooked<
/p>
 

 

INTERNATIONAL AWARDS

BEST PILOT

Fallin’ Off
Hinterher
Lost & Found Cowboy
Lotte Haus
Utopia Planitia

 

FACTUAL AWARDS: BEST DIRECTOR

Christina Carvalho & Geoff Morrison, Farm Crime
Cam Elkins, Stories of Bike
Bryce McCoy & Vidad Narayan, The Streets Barber Stories

 

FACTUAL AWARDS: BEST SHOW

Eating With Soula
Farm Crime
High Rising
Stories of Bike
The Streets Barber Stories

 

NARRATIVE AWARDS: BEST ENSEMBLE

In Bed
Knock Knock
Last Breath
People Like Us
¡Tócate!
Tokens
Whisper Naked Shadow

 

NARRATIVE AWARDS: BEST ACTOR

Johnathan Cerio & Joshua Pangborn, Skeleton Crew
Michael Deed, Gay & Loathing in Bris Vegas
Dmitry Eletsky, Chekhov: Screenlife
Cam Faull, Swipe Right
Adjani Salmon, Dreaming Whilst Black
Arthur Santileone, Macbeth – King Of The Favela
Christiaan Van Vuuren, Over and Out

 

NARRATIVE AWARDS: BEST ACTRESS

Luciana Bollina & Ana Paula Lima, Red
Rebecca Davey & Marie-Claire Marcotte, Running with Violet
Mariana Lewis, Magic of the Mermaid
Mina, Wind Bell
Sarah Nicolazzo, The Holiest One
Rose of Dolls, Otsoen Lurraldean
Adele Vuko, Over and Out
Yoon Joo, Friday the 13th

 

NARRATIVE AWARDS: BEST DIRECTOR

Fernando Belo, Red
Kate Green, NarcoLeap
Winnifred Jong, Tokens
Stuart Kiczek, Skeleton Crew
Inchun Oh, Friday the 13th
Adjani Salmon, Dreaming Whilst Black
Herman Wang, The Spell Tutor
Martijn Winkler, Swipe

 

NARRATIVE AWARDS: ALUMNI AWARD

Or So The Story Goes
Atsushi Ogata
Herman Wang

 

NARRATIVE AWARDS: BEST SHOW (Young People)

Detention Adventure
Knock Knock
Magic of the Mermaid
The Spell Tutor

 

NARRATIVE AWARDS: BEST SHOW (Anthology)

20 Seconds to Live
In Bed
Last Breath
Swipe
True Dating Stories

 

NARRATIVE AWARDS: BEST SHOW (Episodic)

Dreaming Whilst Black

Friday the 13th
Otsoen Lurraldean
Over and Out
People Like Us
Red

 

 

NZ AWARDS

BEST PILOT

LiBros
Smoko
The Year of Yes

 

FACTUAL AWARDS: BEST DIRECTOR

José Barbosa, Get It To Te Papa
Kent Belcher, Alien Weaponry Shake Europe
Matt Earle, Josh Hall, Tom Reed, The Josh & Mearle Diaries
Ramon Te Wake, Crips in Cars
Naashon Zalk, K Rd Chronicles

 

FACTUAL AWARDS: ALUMNI AWARD

Attitude Pictures
Coconet.tv
Josh Hall & Matt Earle

 

FACTUAL AWARDS: BEST SHOW (Anthology)

Crips in Cars
The Josh & Mearle Diaries
K Rd Chronicles
On the Rag
Scratched

 

NZ FACTUAL AWARDS: BEST SHOW (Episodic)

Alien Weaponry Shake Europe
Jessica’s Tree
Miss Amazing

 

NARRATIVE AWARDS: BEST ENSEMBLE

AFK
HousieWives
Touch Wood
The Watercooler

 

NARRATIVE AWARDS: BEST ACTOR

Ivan Essin, AFK
Jake Pitcher, Touch Wood
Tom Sainsbury, The Watercooler
Emmett Skilton, Millennial Jenny

 

NARRATIVE AWARDS: BEST ACTRESS

Abby Damen, The Watercooler
Lagi Farani, Misadventures of a Pacific Professional
Holly Shervey, Millennial Jenny
Te Puawaitanga Winterburn, AFK

 

NARRATIVE AWARDS: BEST DIRECTOR

Andy Campion & Mike Minogue, The Watercooler
Peter Haynes
AFK
Renee Mahy, Touch Wood
Emmett Skilton, Millennial Jenny

 

NARRATIVE AWARDS: ALUMNI AWARD

Peter Haynes & Hweiling Ow
Roberto Nascimento
Holly Shervey & Emmett Skilton
Mike Minogue

 

NARRATIVE AWARDS: BEST SHOW (Anthology)

Millennial Jenny
Misadventures of a Pacific Professional
The Watercooler

 

NARRATIVE AWARDS: BEST SHOW (Episodic)

AFK
HousieWives
Lost Connection
Touch Wood

 

Published on 8 October 2019